5. Etnospor Kültür Şenliği İstanbul’da başladı

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen şenliğin açılış merasimine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile çok sayıda İstanbullu katıldı.

Mehteran, kökbörü grubu, klasik spor branşları atletleri, Kazakistan Atlı Güreş Ekibi, Karabağ Atlı Şov Grubu’nun yer aldığı geçit merasiminin akabinde farklı takımlar şovlar düzenledi.

 

Organizasyonun açılışında konuşan Bakan Kasapoğlu, Etnospor Kültür Şenliği’nin adeta bir kültür ve spor şenliğine dönüştüğünü söyledi.

Kasapoğlu, klâsik spor kollarının yaşatılması ve yaygınlaştırılması için büyük gayret gösterdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Geleneksel spor kısımlarında dünyanın en geniş kapsamlı, en büyük iştirakli şenliği haline gelen organizasyonumuzu bu yıl çok coşkulu bir halde düzenlemek bizler için bambaşka bir heyecan ve gurur. 2016’dan bu yana Dünya Etnospor Konfederasyonunun konut sahipliğinde onlarca ülkeden yüz binlerce ziyaretçi ile gerçekleşen bu şenlikte klâsik, sportif, kültürel ve sanatsal alanlarda pek çok faaliyete imza attık. Şenlik adeta bir kültür ve spor şenliğine dönüştü. Bilhassa klâsik sporların birleştirici gücü birlik ve kardeşlik bağlarımızın pekişmesi, toplumların birbirine daha da yakınlaşması için çok manalı bir vesile.

Dünya Etnospor Konfederasyonu, faaliyetlerine başladığı 2015’ten bu yana tüm uğraşıyla klasik spor kollarımızın yaşatılması ve yaygınlaştırılması ismine önemli bir çabayı ortaya koyuyor. Biz de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Konfederasyonun tüm faaliyetlerinde her daim desteğimizle, katkımız ve iş birliğimizle yanlarında yer alıyoruz. Ulusal kimliğimizin en müstesna ögelerinden olan klâsik spor kollarımızın memleketler arası düzeyde tanıtımının yapılması 11. Kalkınma Planı’mızda da yer aldı. Etnospor Kültür Şenliği, bu hedefe hizmet eden, gurur ve büyük heyecan duyduğumuz bir çalışma.”


Türkiye’de klâsik sporlarla ilgili 4 farklı federasyonun çalışma yürüttüğünü lisana getiren Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Geleneklerimize ve kıymetlerimize sahip çıkmak, kültürel mirasımızı ve zenginliklerimizi gençlerimiz aracılığıyla yarınlara aktarmak emeliyle klasik sporların misyonu çok kıymetli. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliği ve büyük dayanaklarıyla klasik spor kısımları, Türk okçuluğu, atlı sporlar ve klasik güreşler olmak üzere 4 başka federasyon üzerinde klasik spor çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Her alanda olduğu üzere klâsik branşlara olan desteğimizle her gün muvaffakiyet çıtamızı yükseltiyoruz. Öteki yandan da amaçlarımızı daha da üstlere taşıyoruz. Son 5 yılda klasik karşılaşma ve sportmen sayılarında yüzde 100’den fazla artış görüyoruz. Gençlerimizin bu branşlara olan ilgisinin ve teveccühünün önemli manada arttığını görüyoruz. Bizler de artan ilgi sonucunda yeni altyapı yatırımlarıyla bu çabayı en güçlü biçimde destekliyoruz. Mevcut tesislerimizi klâsik branşlara yanıt verecek niteliklerle donatıyoruz. Ankara’mızda eşine az rastlanır bir klâsik spor kompleksini inşa ettik. Bakanlık olarak tüm spor altyapımızla klasik sporların gençlerimize tanıtılması, toplumun tamamının bunlardan istifade etmesi için dikkat alımlı çalışmalar gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin son 20 yılda çok önemli bir ivmeyi her alanda olduğu üzere sporda da yakaladığını anlatan Bakan Kasapoğlu, “Bunun pek çok manada meyvelerini her geçen gün artarak, gururlanarak topluyoruz. Türkiye, bir fizikî altyapı ihtilalini gerçekleştirmekle birlikte sporun tabana yayılması ve sportif muvaffakiyetle ilgili çalışmalarla performans ihtilalini de gerçekleştiriyor.” sözlerini kullandı.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin bu yıl İslami Dayanışma Oyunları ile Dünya Göçebe Oyunları’na mesken sahipliği yapacağını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Ülkemizin tertip kabiliyetiyle ilgili ünü ve markası herkesin malumu. Gerek tesis altyapımız gerekse iklim ve coğrafik özelliklerimizle tarihi ve kültürel geçmişimizi birleştirdiğimizde ülkemizin spor turizmi açısından da kıymetli bir marka haline geldiğini görüyoruz. Birçok memleketler arası tertibe, milyonlarca insanın takip ettiği pek çok itibarlı spor aktifliklerine en başarılı formda mesken sahipliği yapıyoruz. Tertip heyecanını ülkemizde deneyim eden konuklarımız, daima memnuniyetlerini söz ettikleri üzere yeni talep ve projelerle bize geliyor. Bu bizler için memnunluk vesilesi.

Bu yıl ağustos ayında İslami Dayanışma Oyunları’nın heyecanını Konya’mızda yaşayacağız. Tertibe 56 ülkeden 5 binden fazla sportmen katılacak. Başka yandan Türk dünyası ve klasik sporlarımız açısından çok değerli gördüğümüz Dünya Göçebe Oyunları’nın dördüncüsünü Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Bursa’mızda gerçekleştireceğiz. ‘Geleceğe atılan klasik imza’ sloganıyla düzenleyeceğimiz oyunlarda bütün dünya ülkelerinin klasik sporlarını en yeterli halde sergileyeceğiz. 100’ün üzerinde ülkeden Bursa’da ağırlayacağımız Göçebe Oyunları’nı Türk Devletleri Teşkilatı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu ile bir dünya markası haline getirmeyi amaçlıyoruz. Tüm bu tertipler için her geçen gün daha da büyüyen bir heyecanla çalışıyoruz. 2022 yılı, inşallah sporla hatırlayacağımız ve yeni muvaffakiyetleri taçlandıracağımız bir yıl olacak.”


Erdoğan: “Paylaşacağımız heyecanlarımız ve sevinçlerimiz var”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, bir müddettir salgın nedeniyle yapılamayan heyecanla bekledikleri Etnospor Kültür Şenliği’nin 5’incisini gerçekleştirmenin memnunluğu içinde olduklarını söyledi.

Bu şenliği bir ortada vakit geçirmek, buluşmak eğlenmek ve öğrenmek için değerli bir fırsat olarak gördüklerini belirten Erdoğan, “Burada kendi köklerimize ve dünyanın renkli kültürlerine uzanıyor, geleneklerimizle özel bir yakınlık kuruyoruz. Klasik sporları ve oyunları uzağımızda görmüyoruz. Tersine insanlarımızın, ailelerimizin ve gençlerimizin bu sporları günlük hayatlarında icra edebilmelerini, çocuklarımızın bu oyunlarla büyümelerini istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

İnsanlığın geleceğinin dayanışma ve barıştan geçtiğini düşündüklerini vurgulayan Erdoğan, “Gelenek, hürmet, dayanışma ve barış üzere insan hayatını kıymetli kılan, gerçekleri içinde barındıran bu ögelerin bir hazine olduğuna inanıyoruz. Bu şenlikler aracılığıyla da bu hazinelerin kapılarını daima birlikte aralıyoruz. Edindiğimiz misyonu yalnızca belli bir coğrafya için değil, Anadolu için yahut yalnızca Türk dünyası için değil tüm insanlığın geleceği için devam ettiriyoruz. İnsanlığın geleceğinin de dayanışma ve barıştan geçtiğini düşünüyoruz. İşte tam burada dayanışmaya ve barışa geleneklerimizle kurduğumuz güçlü bağlarla takviye oluyoruz. Biliyoruz ki geleneklerimizin harcında sevgi, hürmet ve muhabbet var.” halinde konuştu.

Dünyada yaşanan gelişmelerin, insanlığın her zamankinden daha fazla diyaloğa ve barışa muhtaç olduğunu gösterdiğini aktaran Bilal Erdoğan, şöyle devam etti:

“Akmakta olan gözyaşlarını sevgi ile dindirmek için her birimizin üzerine kıymetli sorumluluklar düşüyor. Her birimiz bir öbürümüzün yüzünde tebessüm olmak için geç kalmış değiliz. Dünyaya ümit aşılamak ve yaşadığımız coğrafyalarda huzuru hakim kılabilmek için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bugünlerde bizi birbirimize bağlayan ve bizi biz yapan bedellere sıkı sıkıya sarılmalıyız. 5. Etnospor Kültür Şenliği’ni de bu bağlamda epeyce değerli buluyoruz. 4 gün boyunca paylaşacağımız heyecanlarımız ve sevinçlerimiz var. Farklı kültürlere ilişkin birçok klâsik sporu ve oyunu izleyip deneyimleyebileceğiz, klasik sanatlar ve kozmik tatlar da şenliğimize renk katacak. 26 ülkeden spor, sanat, kültür ve gastronomi alanında binden fazla iştirakçiyle dünyanın en renkli şenliklerinden birine şahitlik edeceğiz.”


“5. Etnospor Kültür Şenliği, bilhassa gençlerimizin festivali”

Festivalde aileleri ağırlamaktan büyük memnunluk duyacaklarını lisana getiren Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, “Sevgili anneler ve babalar, geleceğimizi güzelleştirmek bizim elimizde. Köklerimizden aldığımız ilham, geleneklerimizden aldığımız zenginlik, bizlere güçlü ve aydınlık yarınlar vadediyor. Çocuklarımızın daha hoş ve barışçıl bir dünyayı hak ettiğine inanıyoruz. Düşünen, araştıran ve hakikat arayışında olan bir gençliğin dünyaya serpilmiş ölümsüz tohumlar olduğu niyetindeyiz. Ümitlerimiz sizlerin fedakarlıkları ve özverileriyle sürekli canlı kalacak.” diye konuştu.

Çocukların sevinç dolu, doyasıya eğlendiği bir şenlik olmasını temenni eden Erdoğan, “Değerli çocuklar, geleneklerimizle tanışabileceğiniz, tahminen bir kısmı unutulmaya yüz tutmuş onlarca oyunu oynayabileceğiniz bir festivaldesiniz. Ok atmak, at binmek, güreş tutmak ve tarihi bir serüvene dahil olmak için çok özel bir aktiflikte unutulmaz anlar yaşayacaksınız. Öğrendiğiniz oyunları, okullarınızda, sokaklarınızda inançlı bir formda arkadaşlarınızla oynamalısınız. Göreceksiniz ki eğlenirken birçok şey öğrenmiş olacaksınız. Bunların temelinde de hürmet, dayanışma ve barış ve bu toprakları bizlere vatan yapan pahaların olduğunu göreceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Gençlere de seslenen Bilal Erdoğan, şenliğin, gençlerin güçlerini ve vakitlerini verimli yönetebilecekleri birçok spor ve oyun içerdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Burada edindiğiniz deneyimleri, öğrendiğiniz birçok sporu ve oyunu hayatınız boyunca oynamalısınız ki fizikî gelişiminiz kadar analitik düşünme becerilerinizin de artacağını ve çok istikametli bir hayatın anahtarını edindiğinizi göreceksiniz. 5. Etnospor Kültür Şenliği’nin bilhassa gençlerimizin şenliği olduğunu tabir etmek isterim. Her yaş kümesinden 1 milyonu aşkın ziyaretçiye kapılarını açan 5. Etnospor Kültür şenliğimizde çocukluğumuzdan, geleneklerimizden ve dünyanın farklı kültürlerinden izler bulacak, birebir heyecana ortak olacağız. Şenliğimizin tüm ziyaretçilerimizde birbirinden hoş izler bırakmasını temenni ediyorum.”


Vali Yerlikaya: “Çocuklarımız ve gençlerimiz, klasik sporlarımız ve kadim kültürel değerlerimizle buluşacak”

Fetih Günü’nün kutlandığı 29 Mayıs’ta Atatürk Havalimanı’ndaki Millet Bahçesi’nde 145 bin 300 fidanın dikildiğini hatırlatan Vali Ali Yerlikaya, “Şimdi tıpkı bahçede her biri başka birer fidan olan geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz, Etnospor Kültür Şenliği ile yüksek bir medeniyetin izlerini sürecek, klasik sporlarımız ve kadim kültürel değerlerimizle buluşacak.” dedi.

Anadolu coğrafyasının tarihi derinliğine değinen Yerlikaya, “Bizim coğrafyamız, tarihin yazıldığı, sanatın, bilimin ve kültürün kök saldığı, dünyanın en bereketli topraklarıdır. Kültürel kıymetlerimizin her biri, ilişkin olduğumuz, bizi biz yapan bu topraklardan yükseldi. Cet sporlarımızda, oyunlarımızda, müziklerimizin tınısında, mimari eserlerimizdeki zarafete, kilimlerimizde dokunan her bir motifin akabinde bu yüksek kültürün izlerini bulmak mümkün. Asırlar uzunluğu bilimde, sanatta ve teknolojide dünyaya öncülük ederken evvel kendi kimliğimizi, kültürümüzü kuşanarak er meydanına çıktık. Etnospor Kültür Şenliği de biz olmak, bize ilişkin olana sahip çıkmak için er meydanına çıkıyor, çok ulvi bir sorumluluk taşıyor. Bu toprakların kıssasını adeta bir şölene dönüştürerek yeni kuşaklara ulaştırıyor. Etnospor Kültür Festivali’miz, barışın üniversal lisanı olan sporla ayrılıkları ortadan kaldırıyor, birlikte var olma şuurunu geliştiriyor. Hırsın, bencilliğin, maddeciliğin, haksız rekabetin arttığı çağımızda gençlerimizi cet sporlarımızın ahlakı ile donatıyor.” formunda görüş belirtti.

Yorum yapın

bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
izmit escort kocaeli escort
istanbul escort avcılar escort
şişli bayan escort
mecidiyeköy escort
gorukle escort
bursa escort
altıparmak escort
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
escort ankara